Nezabalujte těsně. Zvedněte poraněnou oblast, abyste snížili otok.
Zde je návod: Nejprve sejměte veškerý stahující oděv včetně šperků v oblasti svalového napětí. Pak:Chraňte namožený sval před dalším zraněním. Odpočiňte si namožený sval. Vyhněte se činnostem, které způsobují namáhání, a dalším činnostem, které jsou bolestivé. Ledujte svalovou oblast (20 minut každou hodinu, když jste vzhůru). Led je velmi účinný protizánětlivý prostředek a tiší bolest. Malé ledové sáčky, jako jsou balíčky mražené zeleniny nebo vody zmrazené v pěnových kelímcích na kávu, aplikované na oblast mohou pomoci snížit zánět. Kompresi lze jemně aplikovat pomocí ACE nebo jiného elastického obvazu, který může poskytnout podporu a snížit otok. Nezabalujte těsně. Zvedněte poraněnou oblast, abyste snížili otok. Podepřete namožený sval nohy například v sedě. Činnosti, které zvyšují bolest svalů nebo zatěžují postiženou část těla, se nedoporučují, dokud se bolest výrazně nezlepší.
Pokračování
Lékařské ošetření
Lékařská léčba je podobná léčbě doma. Lékař však také může určit rozsah poranění svalů a šlach a zda jsou k hojení potřeba berle nebo ortéza. Lékař může také určit, zda je třeba omezit vaši aktivitu nebo si vzít dny volna a zda jsou k zotavení zapotřebí rehabilitační cvičení nebo fyzikální terapie.
Další kroky Prevence
Pomozte předejít zranění každodenním protahováním. Zahajte cvičební program po konzultaci se svým lékařem. Po cvičení se protáhněte. Před namáhavým cvičením si zaveďte zahřívací rutinu, například několik minut jemně běhejte na místě.
Výhled
Ve většině případů se při správné léčbě většina lidí zcela zotaví ze svalového napětí. Složitější případy by měl řešit lékař.
WebMD Medical Reference Recenzoval Tyler Wheeler, MD dne 07. června 2020
Zdroje
ZDROJ:
Svalová zátěž od eMedicineHealth
K běžeckým zraněním obvykle dochází, když na sebe příliš tlačíte. Roli hraje i způsob, jakým se vaše tělo pohybuje.
Mnohým z nich můžete předejít. Zde je návod.
1. Běžecké koleno. Toto je běžné zranění z nadměrného používání. Běžecké koleno má několik různých příčin. Často se to stává, když je vaše kolenní čéška mimo vyrovnání.
V průběhu času se může chrupavka na čéšce opotřebovat. Když k tomu dojde, můžete cítit bolest kolem čéšky, zvláště když:
Jít nahoru nebo dolů po schodech Squatting Dlouhé sezení s pokrčeným kolenem
2. Napěťový lom. Jedná se o malou trhlinu v kosti, která způsobuje bolest a nepohodlí. Obvykle postihuje běžce v oblasti holeně a chodidel. Často je to kvůli přílišné práci, než si vaše tělo zvykne na novou aktivitu.
Bolest se zhoršuje aktivitou a zlepšuje se odpočinkem. Odpočinek je důležitý, protože pokračující stres na kosti může vést k vážnějšímu zranění a zpomalit zotavení.
3. Holeně dlaha. Jedná se o bolest, která se vyskytuje v přední nebo vnitřní části bérce podél holenní kosti (holenní kosti). Dlahy na holeně jsou běžné po změně tréninku, jako je běh na delší vzdálenosti nebo zvýšení počtu dní běhu, příliš rychle. Bolestně mohou být těžko odlišitelné od stresové zlomeniny bérce, ale bolest je obvykle více rozprostřena podél kosti. Rentgen je také normální.
U lidí s plochými nohami je pravděpodobnější, že se u nich vyvinou dlahy na holeni.
Léčba zahrnuje:
Odpočinek Protahovací cvičení Pomalý návrat k aktivitě po několika týdnech hojení
4. Achillova tendinopatie. Dříve nazývaná tendinitida, jedná se o zánět Achillovy šlachy. To je velká šlacha, která připevňuje lýtko k zadní části paty.
Achillova tendinitida způsobuje bolest a ztuhlost v oblasti šlachy, zejména ráno a při aktivitě. Obvykle je způsobena opakovaným namáháním šlachy. Může to způsobit přidání příliš velké vzdálenosti k běžecké rutině. Přispět mohou i napjaté lýtkové svaly.
Léčba zahrnuje:
Odpočinek Námraza oblasti Lýtka se protahují
5. Svalový tah. Jedná se o malé natržení ve vašem svalu, nazývané také svalové napětí. Často je to způsobeno přetažením svalu. Pokud zatáhnete za sval, můžete cítit praskání, když se sval natrhne.
Pokračování
Léčba zahrnuje RICE: odpočinek, led, komprese a elevace.
Svalový tah běžně postihuje tyto svaly:
Hamstringy Quadriceps Tele Slabina
6. Výron kotníku. Jedná se o náhodné natažení nebo natržení vazů obklopujících kotník. Často se to stává, když se noha zkroutí nebo přetočí dovnitř.
Podvrtnutí se obvykle zlepší odpočinkem, ledem, kompresí a zvednutím nohy.
7. Plantární fasciitida. Zánět plantární fascie. To je tlustý pás tkáně ve spodní části chodidla, který se táhne od paty k prstům. Obvykle se projevuje silnou bolestí paty, zejména při prvních ranních krůčcích.
Lidé se sevřenými lýtkovými svaly a vysokou klenbou jsou náchylnější k plantární fasciitidě. Ačkoli to může být spojeno s přidáním aktivity, plantární fasciitida se může také objevit bez zjevného důvodu.
Léčba zahrnuje:
Lýtka se protahují Odpočinek Námraza na spodní části chodidla Vždy nosit dobré boty (dokonce i doma nebo na pláži)
8. Syndrom IT (iliotibiálního) pruhu. Tento syndrom způsobuje bolest na vnější straně kolena. IT band je vaz, který probíhá podél vnější strany stehna, od horní části kyčle k vnější straně kolena.
K syndromu IT band dochází, když tento vaz ztloustne a odře kolenní kost, což způsobí zánět.
Léčba zahrnuje:
Omezování cvičení Zahřátí a protažení před cvičením Námraza plochy po aktivitě
9. Puchýře. Jedná se o váčky naplněné tekutinou na povrchu kůže. Jsou způsobeny třením mezi vašimi botami/ponožkami a pokožkou.
Pro prevenci puchýřů:
Nové boty začněte používat postupně Noste ponožky s dvojitou vrstvou Naneste vazelínu na místa náchylná k tvorbě puchýřů
10. Poranění způsobená teplotou. Tyto zahrnují:
Úžeh Vyčerpání z horka Omrzlina Podchlazení
Těmto situacím můžete předejít vhodným oblékáním, hydratací a používáním opalovacích krémů.
Tipy, jak předcházet zraněním při běhu
Dodržením několika opatření a plánováním můžete předejít mnoha běžným zraněním při běhu. Zde je několik tipů, jak zraněním předcházet.
Poslouchejte své tělo: Neignorujte bolest. Malá bolestivost je v pořádku. Ale pokud zaznamenáte trvalou bolest ve svalu nebo kloubu, která se nezlepšuje odpočinkem, navštivte svého poskytovatele zdravotní péče.
Pokračování
Vytvořte si běžecký plán: Než začnete běžeckou rutinu, promluvte si s trenérem. Trenér vám může pomoci vytvořit běžecký plán, který je v souladu s vašimi aktuálními kondičními schopnostmi a dlouhodobými cíli.
Zahřátí a protažení: K mnoha zraněním dochází v důsledku nedostatečného protažení. Před a po běhu si důkladně protáhněte svaly – zejména lýtka, hamstringy, třísla a kvadricepsy.
Před zahájením strečinku se také pět minut zahřívejte – například chůzí. Protahování studených svalů může způsobit zranění.
Posilovací trénink: Přidejte do své rutiny posilování a cvičení břicha. To posiluje svaly a rozvíjí základní sílu.
Cross train: Smíchejte svou fitness rutinu. Nejen běhat. Zkuste plavání, jízdu na kole, tenis nebo jinou aktivitu. To pomáhá předcházet zraněním z nadměrného používání, ke kterým častěji dochází, když děláte stejný typ cvičení znovu a znovu.
Vhodně se oblečte: Noste lehké, prodyšné oblečení, které odvádí vlhkost od pokožky. Oblečte se ve vrstvách. Noste také čepici na ochranu před sluncem a chladem.
Buďte chytří: Noste správně padnoucí ponožky a boty s dobrou oporou. Pamatujte, že běžecké boty se doporučují, aby vydržely určitý počet kilometrů. Pokud jsou podrážky vašich běžeckých bot tenké nebo šikmé, máte zpoždění na pořízení nového páru. Pokud máte problémy s chodidly, jako jsou ploché nohy nebo vysoká klenba, zvažte použití ortopedických vložek do bot.
Běhejte s rozumem: Běhejte po rovném, hladkém povrchu a vyhýbejte se strmým kopcům, dokud si tělo na aktivitu nezvykne.
Buďte v bezpečí: Běhejte během dne v dobře osvětlených prostorách nebo použijte světlo, abyste byli vidět. Mějte u sebe mobilní telefon a průkaz totožnosti. Pokud běžíte se sluchátky, nastavte hlasitost dostatečně nízko, abyste slyšeli auta a další zvuky. Běhejte s partnerem, když můžete.
Na počasí záleží: Než půjdete běhat, sledujte povětrnostní podmínky. Neběhejte ven, pokud je více než 90 stupňů Fahrenheita, pod bodem mrazu nebo je vysoká vlhkost.
Zůstaňte hydratovaní: Ujistěte se, že ve dnech běhu vypijete navíc 1 1/2 až 2 1/2 šálku vody. Pokud běháte déle než hodinu, vypijte sportovní nápoj, abyste doplnili elektrolyty ztracené potem.
Pokračování
Léčba běžných běžeckých úrazů
Většině běžeckých zranění lze ulevit dodržováním těchto léčebných strategií. Pokud bolest a nepohodlí přetrvávají, navštivte svého poskytovatele zdravotní péče. Možná budete potřebovat pokročilejší léčbu, abyste vyřešili své běžecké zranění.
Odpočinek: V klidu. Pokud budete pokračovat v běhu, vaše zranění se může zhoršit. Vyberte si alternativní způsoby cvičení, zatímco se uzdravujete, jako je plavání nebo jízda na kole.
Léčba ledem a chladem: Aplikujte ledové obklady ke snížení bolesti, zánětu a otoku.
Komprese: Zabalte postiženou oblast páskou a použijte dlahy a podpěry ke kontrole otoku a stabilizaci postižené oblasti.
Zvedněte: Pokud si podvrtnete kotník nebo si poraníte nohu, zvedněte ji, abyste snížili otok.
Protažení: Ke snížení bolesti a napětí postižené oblasti jemně protáhněte a masírujte poraněnou oblast.
Léky proti bolesti: Vezměte volně prodejné léky proti bolesti, jako je acetaminofen (Tylenol) nebo protizánětlivé léky, jako nicozero názory je ibuprofen (Advil, Motrin) a naproxen (Aleve), jak doporučuje váš poskytovatel zdravotní péče ke zmírnění bolesti a zánětu .
Nesnažte se protlačit bolest. Pokud zaznamenáte nepohodlí, dejte si pauzu od běhání. Pokud bolest přetrvává, vyhledejte péči svého poskytovatele zdravotní péče.
WebMD Medical Reference Zhodnotila Sabrina Felson, MD dne 01. června 2020
Zdroje
ZDROJE:
Stop sportovním zraněním: "Prevence zranění při běhu."
Klinika sportovních úrazů: "Zranění při běhu," "Puchýře."
Americká ortopedická společnost pro sportovní medicínu: "Zranění při běhu a joggingu."
Nicholas Institute of Sports Medicine and Athletic Trauma (NISMAT) v nemocnici Lenox Hill: "Zranění při běhu."
Americká podiatrická lékařská asociace: "Top 5 běžeckých zranění."
Americká akademie ortopedických chirurgů.
Mayo Clinic: "Výživa a zdravé stravování" a "Protahování: Zaměřte se na flexibilitu."
Nechirurgická náhrada vlasů může být skvělou volbou pro ty, kteří trpí výrazným vypadáváním vlasů a rádi by znovu získali vzhled plné hlavy vlasů bez operace.
Zatímco přírodní příčesky jsou k dispozici, mnoho spotřebitelů vypadávání vlasů nemá ponětí, co hledat při nákupu příčesku. Bohužel, průmysl vypadávání vlasů zahrnuje některé společnosti, které mohou využívat pacienty s vypadáváním vlasů. Výzkum provedený Americkou asociací pro vypadávání vlasů odhaduje, že více než 70 % spotřebitelů nechirurgického vypadávání vlasů je nespokojených s kvalitou, službami a cenou poskytovanou jejich salony pro výměnu vlasů.
U většiny lidí se do určité míry rozvine akné – nejběžnější kožní onemocnění, ale primárně postihuje teenagery podstupující hormonální změny.
Akné může být mírné (málo, občasné pupínky), střední (zánětlivé papuly) nebo těžké (uzlíky a cysty). Léčba závisí na závažnosti stavu.
Autor: Steven Reinberg Reportér Dne zdraví
STŘEDA, 17. února 2021 (Zprávy dne zdraví) – Vědci možná zjistili, proč jsou opary způsobené virem herpes simplex (HSV) spouštěny stresem, nemocí a spálením sluncem.
Zjištění by mohlo vést k novým způsobům, jak zabránit opakujícím se oparům a očním onemocněním souvisejícím s herpesem, říkají američtí a britští vědci.
Více než polovina Američanů je infikována virem herpes simplex. Šíří se úzkým kontaktem s někým, kdo má infekci, a může se kdykoli znovu objevit.
"Nyní [když] více rozumíme tomu, co může způsobit, že se HSV dostane z úkrytu a znovu se aktivuje, můžeme začít chápat, jak to funguje na úrovni infikované nervové buňky," řekla výzkumnice Anna Cliffeová, odborná asistentka mikrobiologie, imunologie a biologie rakoviny na University of Virginia v Charlottesville.
"Naším dlouhodobým cílem je porozumět tomu, jak zajistit, aby herpes simplex nemohl reagovat na tyto signály, a zabránit tak opětovné aktivaci," ona řekla.
Současné terapie proti HSV působí tak, že brání replikaci viru, jakmile vyjde z úkrytu. Žádná terapie zatím nemůže zacílit infekci v jejím latentním stádiu, vysvětlil Cliffe.
"Herpes simplex virus se skrývá v nervových buňkách na celý život, takže jakmile herpes simplex máte, máte ho vždy," ona řekla. "Někdy se dostane z úkrytu a to může způsobit klinické onemocnění, jako jsou opary, oční onemocnění a genitální léze."
Ale vědci plně nechápali, co může působit na infikované nervové buňky a způsobit, že se virus dostane z úkrytu.
"V naší studii jsme zjistili, že pokud se neurony stanou náchylnějšími k ohnivým impulsům, pak se virus může dostat z úkrytu," řekl Cliffe. Neurony jsou buňky, které přenášejí informace do jiných buněk nervového systému.
Cytokin zvaný interleukin 1 se uvolňuje do těla, když jsou lidé ve stresu nebo mají horečku. Nachází se také v kožních buňkách a může se uvolňovat, když jsou vystaveny ultrafialovému světlu, včetně slunce. To vše může reaktivovat herpes virus a vyvolat opary, vysvětlila.
"Také jsme spojili reaktivaci s aktivací proteinu uvnitř neuronů nazývaného DLK," řekl Cliffe.
Pokračování
Jeho aktivace je nutná k tomu, aby se HSV reaktivoval v reakci na interleukin 1, spolu s dalšími spouštěči, jako je poškození nervových buněk, řekla. To dělá z DLK dobrý cíl k prevenci HSV, dodal Cliffe.
Opakovaná reaktivace HSV může také ovlivnit oči. V oku vede virus k herpetické keratitidě, může mít za následek slepotu, pokud se neléčí. Infekce HSV je také spojována s progresí Alzheimerovy choroby.
Není jasné, zda tato zjištění mají důsledky pro léčbu HSV nebo jeho prevenci, řekl Cliffe. Ale tento a budoucí výzkum by mohl identifikovat cíle, které mohou změnit způsob, jakým virus reaguje na stres.
V budoucnu mohou tato zjištění vést ke způsobům, jak zabránit propuknutí, řekl Cliffe.
Brittany LeMonda, senior neuropsycholožka v nemocnici Lenox Hill v New Yorku, přezkoumala zjištění.
"Virus ve skutečnosti využívá přirozenou imunitní odpověď našeho těla na stres," ona řekla.
Cytokin, který tělo uvolňuje v reakci na stres, je stejný, který může vést k opětovné expresi HSV, poznamenal LeMonda.
Způsob, jak zabránit vzplanutí, je podle ní omezit stres a dodržovat zdravý životní styl.
"Zdravá strava, dostatečný spánek, snížení úzkosti a zlepšení duševního zdraví jsou způsoby, jak nejen snížit stres, ale také zabránit opakování onemocnění," řekla LaMonda.
Zjištění byla nedávno zveřejněna online v časopise eLife.
Více informací
Chcete-li se dozvědět více o herpes simplex, navštivte Americkou akademii dermatologie.
ZDROJE: Anna Cliffe, PhD, odborná asistentka, mikrobiologie, imunologie a biologie rakoviny, University of Virginia, Charlottesville; Brittany LeMonda, PhD, senior neuropsycholog, Lenox Hill Hospital, New York City; eLife, online, 22. prosince 2020